June 08, 2023

CEO i OpenAI konfirmon se kompania nuk ka nisur trajnimin e GPT-5 dhe se nuk do ta bëjë diçka të tillë për disa kohë

Sunday, 16 April 2023 01:49
Sam Altman, CEO i OpenAI ka mohuar publikisht raportimet se kompania kishte nisur punën për të trajnuar GPT-5, vetëm një muaj pas prezantimit të GPT-4.…

Elon Musk themelon një kompani të re që i dedikohet inteligjencës artificiale me emrin X.AI

Sunday, 16 April 2023 01:40
The Wall Street Journal ka raportuar se Elon Musk ka krijuar një kompani të re të quajtur X.AI, e cila do të fokusohet në zhvillimin…

DJI prezanton dronin e ri Inspire 3 për të gjithë profesionistët që duan të regjistrojnë në 8K me një çmim $16,499

Saturday, 15 April 2023 12:05
DJI prodhon shumë dronë të cilët vijnë plot me shërbime, të thjeshtë për t’u përdorur dhe kanë një çmim të përshtatshëm për klientët e thjeshtë.…

Aksesori i ri nga Xiaomi, Mi Band 8, do të mund të mbahet si një varëse

Saturday, 15 April 2023 11:57
Xiaomi po përgatitet të lançojë në datën 18 prill aksesorin e ri smart Mi Band 8. Për nga pamja, kjo pajisje duket identike me serinë…

Intel dhe Arm po bashkëpunojnë për të rivalizuar Samsung dhe TSMC në tregun e çipeve me fuqi të ulët

Friday, 14 April 2023 12:22
Në një të ardhme të afërt, është e mundur që smartphone-i juaj i rradhës të fuqizohet nga një proçesor i krijuar nga Intel dhe Arm.…

Amazon përfshihet në fushën e inteligjencës artificiale përmes Bedrock

Friday, 14 April 2023 12:18
Ditën e djeshme Amazon Web Services (AWS) prezantoi Amazon Bedrock, një shërbim që ofron një mënyrë për krijimin e aplikacioneve të fuqizuar nga AI përmes…

Shkencëtarët pretendojnë se njerëzit do të jenë në gjendje të “jetojnë përgjithmonë me të dashurit e tyre” përmes AI

Thursday, 13 April 2023 10:50
Një shkencëtar po nxit njerëzit që të regjistrojnë personat e moshuar në familjen e tyre pasi i premton se do të zhvillojë një teknologji për…

OpenAI do të ofrojë deri në $20,000 për të gjithë personat që raportojnë bugs të ndryshme në sistemet e inteligjencës artificiale

Wednesday, 12 April 2023 00:15
Kompania që themeloi ChatGPT, OpenAI, ka lajmëruar ditën e martë se do të ofrojë deri në $20,000 për përdoruesit që raportojnë pikat e dobëta të…

Geek Room i dedikohet teknologjisë dhe të apasionuarve pas saj përmes informacioneve në
kohë reale dhe videove rreth risive më të reja.
Lidhu me stafin tonë përmes emailit në:
[email protected], [email protected]

Editorial Staff:
Brenton Bënja (Editor in chief)
Bekim Haveriku 
Xhonald Mamo