November 27, 2020

‘Kryeveprat e Humbura’ të Samsung bashkojnë portretet ikonë të humbura të artit

Vlerëso këtë lajm
(0 votes)
‘Kryeveprat e Humbura’ të Samsung bashkojnë portretet ikonë të humbura të artit

Samsung njofton sot fillimin e ekspozitës së Kryeveprave të Humbura, një koleksion digjital i disa prej veprave artistike më ikonike dhe intriguese të botës. Duke përfshirë vepra që nuk mund të shihen fizikisht askund sepse druhet të kenë humbur përgjithmonë, ato janë sjellë për herë të parë për t’u shijuar nga të gjithë, kudo që janë, dhe për të ndihmuar në punën që po bëhet për t’i rigjetur ato.PC_Landscape-1917.png

Ato përfshijnë ["Auvers-sur-Oise" nga Paul Cézanne, e cila u zhduk kur hajdutët përfituan nga festimet e Vitit të Ri 1999 për të vjedhur pikturën në stilin kinematografik me një shkallë litari, fillimisht duke ngjitur skelat, shkatërruar një dritare çatie, dhe duke kamufluar rrugën e tyre me një bombë tymi. Si dhe ["Chloe & Emma" nga Barbora Kysilkova, e cila u vodh në mes të ditës nga një muze në Norvegji. Hajdutët këputën më shumë se 200 gozhdë për të nxjerrë kanavacën, duke e lënë kornizën e saj në një gjendje të patëmetëhttps://www.samsung.com/al/explore/entertainment/missing-masterpieces-and-lost-art-on-the-frame/ 

Ekspozita është kuruar në partneritet me Dr Noah Charney, ekspert i vlerësuar i krimit të artit dhe themelues i Shoqatës në Kërkimin për Krimet kundër Artit (ARCA) dhe përmban kryevepra të bukura që agjencitë globale të zbatimit të ligjit po përpiqen të rimarrin në mënyrë aktive.

PC_Portrait-of-Dr-Gachet.png

Dr Noah Charney, Themelues i ARCA, tha, “Para se të filloni të zgjidhni një gjëagjëzë, doni të mblidhni të gjitha informacionet, apo jo? E njëjta gjë ndodh me një krim ose një zhdukje misterioze. Që nga raportet kontradiktore të mediave, e deri tek spekulimet në burimet e Reddit - të dhënat janë atje, por vëllimi i informacionit mund të jetë mbytës. Kjo është ajo ku teknologjia dhe mediat sociale mund të ndihmojnë duke mbledhur njerëzit së bashku për të ndihmuar kërkimin. Nuk është e padëgjuar që një këshillë e padëmshme e postuar në internet të jetë çelësi që zhbllokon një çështje. ”

Ekspozita e Kryeveprave të Humbura të Artit do të jetë live për tre muaj deri më 10 Shkurt 2021. Për të mësuar më shumë shikoni Art Store ose vizitoni faqen e Kryeveprave që Mungojnë këtu.

Tuesday, 17 November 2020 19:43 Last modified on Tuesday, 17 November 2020 19:49

Geek Room i dedikohet teknologjisë dhe të apasionuarve pas saj përmes informacioneve në
kohë reale dhe videove rreth risive më të reja.
Lidhu me stafin tonë përmes emailit në:
[email protected], [email protected]om.al

Editorial Staff:
Brenton Bënja
Ermir Jonka
Xhonald Mamo