February 18, 2020

Banner xmass fit 728x90

Parasite bën histori. I pari film aziatik që fiton një Oscar

Vlerëso këtë lajm
(1 Vote)
Parasite bën histori. I pari film aziatik që fiton një Oscar

Parasite mbylli mbrëmë një vit të suksesshëm çmimesh duke marrë në shtëpi Best Picture, më të rëndësishmin e dhënë nga Akademia e Çmimeve Oscar.

I pari film aziatik që merr një çmim të tillë, Parasite nën regjinë e Bong Joon-ho, flet për jetën e një familje me të ardhura të ultra e cila infiltrohet në një familje të pasur dhe zbulon sekrete të cilat nuk i kishin menduar më parë.

I gëzuar për çmimin, i cili pritej të fitohej nga 1917, regjisori u shpreh se është gati të bëhet tapë!

Parasite është filmi i 11-të i huaj që nominohet për Best Picture midis të cilëve përmendim emra si Roma, Amour, Babel, Crouching Tiger, Hidden Dragon.

Pak javë më parë, gjatë ceremonisë së Golden Globes, Bong Joon-ho u shpreh se: "Sapo të kaloni murin e ulët të titrave, ju do të njiheni me një mori filmash fantastikë". Dhe ka të drejtë, kush ka pare Parasite e kupton më së miri këtë fjalim.

Kjo është lista e plotë e fituesve:

Actor in a leading role
Joaquin Phoenix - Joker

Actor in a supporting role
Brad Pitt - Once Upon a Time...in Hollywood

Actress in a leading role
Renee Zellweger - Judy

Actress in a supporting role
Laura Dern - Marriage Story

Animated feature film
Toy Story 4 - Josh Cooley, Mark Nielsen and Jonas Rivera

Cinematography
Roger Deakins - 1917

Costume Design
Jacqueline Durran - Little Women

Directing
Bong Joon Ho - Parasite

Documentary (Feature)
American Factory - Steven Bognar, Julia Reichert and Jeff Reichert

Documentary (Short subject)
Learning to Skateboard in a Warzone (If you're a girl) - Carol Dysinger and Elena Andreicheva

Film Editing
Michael McCusker and Andrew Buckland - Ford v Ferrari

International Feature Film
Parasite - South Korea

Make-up and hairstyling
Kazu Hiro, Anne Morgan and Vivian Baker - Bombshell

Music (original score)
Hildur Guonadottir - Joker

Music (original song)
(I'm Gonna) Love Me Again; Music by Elton John, Lyrics by Bernie Taupin - Rocketman

Best Picture
Parasite - Kwak Sin Ae and Bong Joon Ho

Production Design
Barbara Ling, Set Decoration: Nancy Haigh - Once Upon A Time...in Hollywood

Short Film (animated)
Hair Love - Matthew A Cherry and Karen Rupert Toliver

Short Film (live-action)
The Neighbor's Window - Marshall Curry

Sound Editing
Donald Sylvester - Ford v Ferrari

Sound Mixing
Mark Taylor and Stuart Wilson - 1917

Visual Effects
Guillaume Rocheron, Greg Butler and Dominic Tuohy - 1917

Writing (adapted screenplay)
Taika Waititi - Jojo Rabbit

Writing (original screenplay)
Bong Joon Ho, Han Jin Won; Story by Bong Joon Ho - Parasite

Monday, 10 February 2020 09:37 Last modified on Monday, 10 February 2020 13:49

Geek Room on Instagram